Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

21 sierpnia 2014

Największy piwny festiwal – Chmielaki Krasnostawskie

Chmielaki nadchodzą! Jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich imprez piwnych zbliża się wielkimi krokami. Poznajcie Chmielaki Krasnostawskie!

0

Krasnystaw to miasto położone w województwie lubelskim, chmielowym zagłębiu Polski. W tych okolicach od stuleci uprawia się chmiel. Na początku XX wieku sprawy nabrały tempa dzięki osobie Tadeusza Fleszyńskiego (1886-1968).

Chmiel

Fleszyński był inżynierem chmielarstwa i zarazem krzewicielem chmielowej oświaty w regionie. Wykształcił zastępy zdolnych chmielarzy, a Krasnystaw dzięki ich sukcesom zaczął być kojarzony z sercem regionu.

Historia Chmielaków

Sława zobowiązuje. Pierwsze Chmielaki, czyli dożynki chmielowe w Krasnymstawie odbyły się w dniach 11-12 września 1971 roku i były świętem o jedynie regionalnym zasięgu. Jednak już w 1977 roku sprawy przybrały inny obrót: ze względu na swoją niekwestionowaną atrakcyjność impreza przestała mieć charakter lokalny – zaczęły się na niej pojawiać zespoły oraz goście z całej Polski. W 2005 po raz pierwszy na festiwalu w Krasnymstawie pojawiła się gwiazda z zagranicy – Gipsy Kings. I tak zostało do dziś.

Piwo

Źródło: wikipedia.org

 

Tyle historii. A co będzie się działo na tegorocznych Chmielakach? Na imprezie będzie można skosztować najróżniejszych piw z wielu polskich i zagranicznych browarów. Ważną częścią Chmielaków jest coroczny Konsumencki Konkurs Piw współorganizowany przez Towarzystwo Promocji Kultury Piwa „Bractwo Piwne”, członka Europejskiej Unii Konsumentów Piwa. Konkurs podzielony jest aż na 17 kategorii, rozmaitość jest więc duża, a zwycięzców wielu.

Chmielaki

Źródło: www.dziennikwschodni.pl

Wybory Miss Chmielaków

Nie mniejszą sławą cieszą się wybory Miss Chmielaków, które to na stałe zagościły na Chmielakach od 1991 roku i odbywają się regularnie do dziś. Wydarzenie to dosłownie i w przenośni upiększa Chmielaki. Cieszy się dużym powodzeniem zarówno wśród panów, jak i płci pięknej. Dla wielu pań udział w konkursie to szansa na zaistnienie w świecie modelingu.

Konkursem organizowanym na Chmielakach, który przyciąga również sporo uwagi, jest konkurs na najlepszy ogródek piwny. Jego zwycięzcy mogą szczycić się tytułem „Najlepszej Karczmy Piwnej” na festiwalu.

Miss Chmielaków

Źródło: http://www.browaryregionalne.pl

A dla wszystkich gości Chmielaki to przede wszystkim okazja do dobrej zabawy w najlepszym stylu. Swoją obecność zapowiedziało na imprezie wiele browarów z Czech, Niemiec i Litwy. Będzie można skosztować mnóstwo piw, dobrze zjeść i pobawić się przy dobrej muzyce.

Tegoroczne Chmielaki odbędą się w weekend, 22-24 sierpnia. Jak co roku nie zabraknie na nim wielu atrakcji – nie tylko dla piwoszy! W trakcie trzech dni imprezy na Chmielakach zagra mnóstwo zespołów, odbędzie się kiermasz, półmaraton, a nawet zlot paralotniarzy! To oczywiście nie wszystko, szczegółowy plan znajdziecie na stronie imprezy: www.chmielaki.pl

Do zobaczenia! :)