Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

22 czerwca 2015

Co to jest browar kontraktowy?

Pewnie nie raz już się spotkaliście z takim określeniem, ale

0

Pewnie nie raz już się spotkaliście z takim określeniem, ale czy wiecie co dokładnie znaczy? Co odróżnia browary kontraktowe od innych „regularnych” browarów? Wyjaśnienie poniżej!

 

TEORIA

Czym jest zatem browar kontraktowy? W odróżnieniu od zwykłego browaru, który możemy nazwać miejscem gdzie warzy się piwo, browar kontraktowy jest trochę innym tworem. Trzymając się formułek, możemy powiedzieć, że jest to taki podmiot, który zajmuje się warzeniem piwa wynajmując  w tym celu inny browar, z którego sprzętu będzie korzystać. Browar kontraktowy może posiadać własnego piwowara, a nawet własne surowce. Udział zwykłego browaru może ograniczać się tylko do udostępnienia potrzebnego do warzenia sprzętu.

Browar kontraktowy

 

PRAKTYKA

Była teoria, musi być też praktyka. Załóżmy, że chcemy zacząć warzyć piwo na większą niż domową skalę. Mamy opracowaną recepturę, ale nie mamy pieniędzy na zakup potrzebnego sprzętu. Co począć? Udać się do browaru i poprosić i użyczenie sprzętu. Mało tego. Browary kontraktowe mogą, ale nie muszą posiadać własnego piwowara, który będzie czuwał nad całym procesem warzenia. Może też dostarczać własne surowce. Możemy  też zlecić uwarzenie piwa na podstawie własnej receptury i na tym nasza rola się skończy. Resztą zajmie się browar. Nie zapomnijmy też o kwestiach przystosowania receptury na potrzeby większej skali. Browar, do którego mamy zamiar się zgłosić na pewno pomoże uporać się także z tym problemem.

Piwowar zawsze pomoże

 

PODSUMOWANIE

Bum na browary kontraktowe przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych, gdzie są one bardzo popularne. U nas browary kontraktowe mają się równie dobrze. Co chwila słyszymy o powstawianiu nowych. Najlepsze piwa rzemieślnicze są warzone właśnie w browarach kontraktowych. Jest to doskonała szansa, dla domowych piwowarów, którzy chcieliby przejść na zawodowstwo. Jest jeszcze kwestia regulacji prawnych, ale to temat na osobny artykuł.

 Warzymy?