Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

26 stycznia 2014

Co to jest piwo rżnięte?

Wbrew powszechnym skojarzeniom nie chodzi tutaj o piwo cięte piłą

0

Wbrew powszechnym skojarzeniom nie chodzi tutaj o piwo cięte piłą w poprzek. Czym w takim razie jest piwo rżnięte?

rzezanePiwo rżnięte lub inaczej „rzezane” to tak naprawdę nic innego jak szczególny sposób podawania piwnego trunku w pubach i restauracjach. Nie chodzi więc tutaj o nowy gatunek piwa, a jedynie nalewanie dwóch rodzajów piw (ciemnego oraz jasnego) do jednego pokala lub kufla.

Ten sposób nalewania rozpowszechniony jest przede wszystkim u naszych południowych sąsiadów – na Słowacji i w Czechach, stamtąd też pochodzi jego właściwa nazwa (czes. řezané pivo). Także i południowej Polsce nie jest obcy ten sposób konsumpcji. Na Śląsku piwo rżnięte znane jest pod nazwą szeker.

Co ciekawe, piwo dwukolorowe nie jest znane wyłącznie w naszym regionie geograficznym. Brytyjczycy również chętnie je pijają. W Wielkiej Brytanii nosi ono nazwę black and tan, a rolę ciemnego piwa zazwyczaj spełnia tam znany na całym świecie Guinness.

black and tanJak nalewać rżnięte piwo? Najpierw, na dół, lejemy warstwę jasnego piwa, a dopiero w drugiej kolejności ciemnego – nigdy na odwrót! Obydwa rodzaje piw muszą mieć odpowiednią temperaturę, a proces nalewania trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut. Nie trzeba dodawać, że umiejętnie nalanie piwa przez barmana zagwarantuje długotrwałe utrzymanie obydwu warstw piwa – nie tylko na początku picia, ale także po każdym łyku.

W ten sposób powstaje oryginalny smakowo, dwukolorowy (warstwy piwa są wyraźnie oddzielone) trunek. Smak słodkiego i bardziej treściwego ciemnego piwa z góry jest znakomicie przełamywany orzeźwiającym i bardziej goryczkowym pilsem.

Z pewnością, wizytując profesjonalny pub warto zapytać o piwo rżnięte, gdyż z pewnością zadowoli one niejednego amatora piwnych smakowitości .