Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

28 listopada 2016

Czy Beerlovers mają swoje piwo?

Niektóre rodziny wiąże szczególna więź – wspólny browar. A co Beerlovers mają z tym wspólnego?

0

Browary, o których dziś piszemy, jak nikt inny wiedzą, że rodzina jest najważniejsza. Z piwem łączą ich rodzinne więzi i zwyczaje, które przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Rodowe browary są cenione za tradycyjną recepturę i wartości, którymi się kierują. Przybliżymy Wam krótkie historie i zgłębimy tę najciekawszą, czyli tajemniczy Browar Beerlovers. Wchodzicie w to? Wycieczko, podążajcie za nami, zaczynamy!

RODZINNY BROWAR? OUI!

Brasserie Castelain to browar, który działa od 1926 roku. Został założony w północnej Francji, w miejscowości Bénifontaine, przez rodzinę Castelain. Annick i Yves Castelain przejęli biznes w 1979 r. po rodzicach. Od tego czasu warzony jest tam ich flagowy trunek, czyli piwo Ch’ti. Castelain jest małym browarem, który może uwarzyć 48 tysięcy hektolitrów piwa rocznie. Właściciele przestrzegają rodzinnych receptur i przykładają dużą wagę do tradycji. Na terenie ich zakładu znajdziemy również muzeum.

castelain
źródło: terredebrasseurs.com

CO DWIE RODZINY…

Browar Tetley’s, należący niegdyś do firmy Joshua Tetley & Son Ltd, założył Joshua Tetley w 1822 roku, w Leeds. Firma dobrze radziła sobie na rynku, a w 1960 r. przejęła browar w Melbourne. W tym samym roku doszło do połączenia rodzinnych interesów, gdy do Tetley’s i jego rodziny dołączyła familia piwowarów – Walkerowie. W szczytowym okresie browar był największym dostawcą piwa beczkowego na Anglię, jednak w 1988 r. został przejęty przez koncern Carlsberga, co oznaczało koniec rodowego biznesu.
tetleys

źródło: carlsbergwedelivermore.co.uk

OD ROLNIKA DO BROWARNIKA

Pora na reprezentanta z naszej ziemi. W Polsce znajduje się i funkcjonuje kilka rodzinnych browarów. Jeden z nich to znany Browar Amber. Jego założycielem jest rolnik z Pomorza, Andrzej Przybyło. Zakład powstał w 1994 r. w miejscowości Bielkówko pod Gdańskiem. Rocznie warzy się tutaj 250 tysięcy hektolitrów piwa. Miejmy nadzieję, że browar przetrwa pokolenia. W przypadku Andrzeja Przybyło doskonale sprawdza się zasada: chcieć, to móc. Przybyło był pasjonatem warzenia piwa, ale nie zajmował się tym na co dzień. Dzięki swojej determinacji i pasji otworzył własny piwny interes. Wniosek? Nigdy nie jest za późno, by zrealizować swoje marzenia!

amberźródło: browar-amber.pl/

JESTEŚMY BEERLOVERS!

I mamy swój browar! No… może nie do końca, ale pięknie było pomarzyć, a nazwa się przecież zgadza! Ale do rzeczy. Ku naszej uciesze okazało się, że istnieje rodzinny browar o nazwie „Beer Lovers”. Niestety, nie jest to nasza rodzina, a jeśli jest, to daleka, bo mieści się on w gminie Alcudia na…Majorce. Familia, która od 300 lat zamieszkuje tamtejsze tereny, założyła tam minibrowar.

beerlovers

źródło: beerloversmallorca.com

Jak sami o sobie piszą, są ludźmi, którzy ciężko pracują. Ich browar to połączenie tradycji i nowoczesności. Z jednej strony klasyczny wystrój, w którym czuć ducha historii, a z drugiej innowacyjna technologia, pozwalająca warzyć im piwo na najwyższym poziomie. Podobnie jak my są pasjonatami złotego trunku, zatem czujemy, że wiąże nas z nimi więź szczególna. Wasze zdrowie, „Beer Lovers!” ;)