Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

27 lipca 2015

Czy piwo się starzeje?

Postawiliśmy przed sobą bardzo ważne pytanie. Czy piwo się starzeje?

0

Postawiliśmy przed sobą bardzo ważne pytanie. Czy piwo się starzeje? Jasne, że tak! Ale czy można wypić przeterminowane piwo bez problemów z żołądkiem? Czy z wiekiem nabiera mocy? Czy tak jak wino, piwo im starsze tym lepsze?

 

DATA PRZYDATNOŚCI A RZECZYWISTOŚĆ

Jak ma się data przydatności do spożycia w przypadku piwa? Z produktami spożywczymi, takimi jak ryby czy nabiał raczej nie mamy wątpliwości. Czy sięgając po butelkę piwa na sklepowej półce powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na datę ważności? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Różne piwa mają różny termin ważności. Zazwyczaj wiąże się to ściśle z gatunkiem piwa lub tym czy jest ono pasteryzowane lub mikrofiltrowane. Jedno jest pewne: nie powinniśmy pić przeterminowanego piwa. Jeśli się jednak na to decydujecie, to robicie to na własną odpowiedzialność i powinniście liczyć się z konsekwencjami. Są oczywiście przypadki, kiedy czas działa na plus, ale o tym za chwilę!

Stare piwo

 

LEŻAKOWANIE

Zacznijmy od tego, czym jest leżakowanie? Nie jest wielką tajemnicą, że zanim piwo trafi do sprzedaży musi swoje odleżeć. Dzięki temu trunek się klaruje i dojrzewa. Co stoi na przeszkodzie, aby powtórzyć ten proces w swojej własnej domowej piwniczce? Tylko fakt, że jedne piwa bardziej lubią leżakowanie od innych. Najlepszym wyborem będą ciemne o większej zawartości alkoholu. Dlaczego? Podczas leżakowania piwo ciemne wydzieli przyjemniejsze aromaty od jasnego. Jeśli nie boicie się wyzwań i macie dużo czasu – możecie sami spróbować. Pamiętajcie tylko o zapewnieniu piwu odpowiednich warunków. Przypominamy, że złoty trunek nie lubi słońca, zbyt wysokich temperatur i potrząsania. ;)

Leżakowanie piwa

 

CO DO PIWNICZKI?

Uzbroiliśmy się w cierpliwość i zrobiliśmy miejsce na piwnicznych półkach. Czas na zakupy. Ogólnie polecilibyśmy Wam eksperymenty wedle wcześniej wskazanych wytycznych, ale mamy świadomość, że nie jest to zabawa na 5 minut. W związku z tym możecie skorzystać z naszego doświadczenia oraz wiedzy i postawić na portera bałtyckiego. Ten gatunek wprost uwielbia leżakowanie. Nawet kilkuletnie przekroczenie daty przydatności do spożycia nie tylko mu nie zaszkodzi, ale wręcz polepszy jego smak. Długie leżakowanie jest w tym przypadku bardzo wskazane, aby odkryć dojrzały smak tego portera. Podczas kiedy Wy odrywacie kolejne kartki z kalendarza, piwo w piwniczce „dostraja” swój smak. Warto poczekać!