Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

15 lutego 2015

Dawne związki piwa i karnawału

Wielu z nas na karnawałowych imprezach popija swoje ulubione piwo.

0

Wielu z nas na karnawałowych imprezach popija swoje ulubione piwo. Podobna taka teraz moda, ale czy zdajecie sobie sprawę, że ten zwyczaj sięga średniowiecza? :)

CZAS ZABAW I TAŃCÓW

Geneza karnawału nie jest jednoznaczna. Jedni twierdzą, że nazwa pochodzi od włoskiego carne vale, co w uproszczeniu oznacza „żegnaj mięso”. Inni idą jeszcze dalej i szukają jego początków w starożytnym Rzymie. Nam zaś najbliższa prawdzie wydaję się wersja mówiąca o jego pochodzeniu z tradycji chrześcijańskiej.  Wszak karnawał był okresem licznych tańców, zabaw i hulanek, po których następował Wielki Post. W karnawale spożywane również były potrawy mięsne w dużych ilościach. Zabawa i obżarstwo królowały na dworach. Czego brakuje do pełni szczęścia i co idzie w parze z tańcem i jedzeniem? Wiadomo nie od dziś, że napoje – najlepiej alkoholowe – wiodły prym.

Piwo w średniowieczu


DLACZEGO PIWO?

Piwo na współczesnych imprezach karnawałowych nikogo nie dziwi, ale co popijało się klika wieków wcześniej? W średniowiecznej Europie trunkiem popularnym, szczególnie na południu było wino. Jednak na północy królowało piwo, które doskonale wpisywało się w biesiadny klimat. Sam Jan Długosz poświęcił temu kilka słów:

„Wino rzadko tu używane, a uprawa winnic nie znana. Ma jednak kraj Polski napój warzony z pszenicy, chmielu i wody, po polsku piwem zwany; a gdy nic nadeń lepszego do pokrzepienia ciała, jest nie tylko roskoszy mieszkańców, lecz i cudzoziemców wybornym smakiem więcej niż w innych krajach zachwyca.”

IMPREZA NA CAŁEGO!

A jak wyglądała sama zabawa? Średniowieczne imprezy kojarzą się Wam raczej ze sztywną imprezą w balowych sukniach, gdzie dobre maniery stawia się ponad wszystko. To teraz się zdziwicie. Karnawał w średniowiecznej Polsce to imprezy, na których alkohol lał się strumieniami. Powszechne przyzwolenie na wyzbycie się wszelkich reguł sprzyjało pijaństwu i rozpuście. Niech za obraz karnawałowych zabawa posłużą słowa Mikołaja Reja:

„czasem i krzyżem padają, a po ziemi się jako bydło walają, lejąc sobie w gardło”

 

Karnawał z piwem

A Wy jak spędzacie karnawałowe imprezy? ☺