Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

13 sierpnia 2019

Do czego służy podkładka do piwa? 5 zastosowań!

Kilka sposobów na wykorzystanie popularnego wafla

0

Każdy pewnie nie raz miał w dłoni tzw. wafel, czyli podkładkę pod kufel. Podaje się ją przede wszystkim w pubach, a przez lata stała się one w zasadzie nieodłącznym elementem rytuału picia piwa. Mało kto jednak wie, jak szerokie może mieć zastosowanie. Oto kilka przykładów wykorzystania podstawki pod piwo. 

Tradycyjny

Zacznijmy od tego najbardziej oczywistego. Przede wszystkim podkładka służy jako ochrona dla blatu, na którym stawiamy kufel. Wilgotny krąg odznacza się więc na kawałku tektury, a nie na drewnianej powierzchni. Dawniej w miejscu wafla pojawiały się podkładki blaszane lub porcelanowe. Wszystko zmieniło się jednak pod koniec XIX w., kiedy to podstawka z pulpy drzewnej została opatentowana, a browarnicy dostrzegli w niej coś więcej niż tylko ochronę dla stołu.

Promocja

Tu przechodzimy do drugiego zastosowania. Trudno dziś wyobrazić sobie podkładkę pod kufel, na której nie ma żadnego nadruku. Praktycznie każdy kawałek tektury, który otrzymamy w pubie, niesie za sobą jakąś informacje. To właśnie zasługa pomysłowych browarników, którzy na podstawkach zaczęli umieszczać informacje promujące swoje wyroby. Z czasem pojawiające się na nich nadruki zaczęły się zmieniać, dziś oprócz nazwy browaru, na podkładkach można znaleźć także adresy www, kody QR, a nawet informacje i ciekawostki na temat piwa.

Zakrycie kufla

Podkładkę pod piwo można wykorzystać również do zakrycia kufla. Przesiadując w pubie, zdarza się, że musimy na chwilę opuścić stolik. Wyskakujemy np. do toalety, a piwo czeka i wietrzeje. Żeby tego uniknąć, wystarczy po prostu położyć podkładkę na szczycie kufla i tyle. Będzie to również znak dla barmana, że zamierzamy wrócić do stołu i nie powinien zabierać piwa.    

Podkładka pod krzywy stół

A co z praktycznym wykorzystaniem podkładki pod kufel? Ile razy zdarzyło się nam, że przestarzały stolik w pubie był po prostu krzywy? Blat trzęsie się przy każdym ruchu, z wypełnionych po brzeg szklanek ulewa się piwo. Dodatkowe rozrywki, jak np. granie w planszówki stają się przy tym nieznośne. W takiej sytuacji uratuje nas właśnie podstawka pod piwo. Kawałek tektury wystarczy zgiąć i podłożyć pod jedną z nóg stołu – i po problemie.     

Rozrywka

Podkładka pod kufel może stanowić również sposób na umilenie czasu np. w oczekiwaniu na podanie piwa. Wspominaliśmy już wcześniej o tym, że może ona być źródłem wiedzy – można umieścić na niej ciekawostki związane z danym trunkiem. Zdarza się jednak, że twórcy podkładek idą o krok dalej, a ich wafle mogą przybrać np. formę popularnej gry Scrabble. Ostatecznie, jeśli podczas posiadówki przy piwie lubimy zająć czymś ręce, zawsze możemy pobawić się taką podkładką – bardzo łatwo ją gnieść i porwać.