Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

27 czerwca 2016

German Lager

Niemcy słyną z wysokiej jakości swoich produktów. Czy niemieckie lagery są równie dobre, co niemieckie samochody? Bierzemy pod lupę styl German Lager.

0

German Lager to bardzo pojemne określenie. Nie odnosi się do jednego konkretnego stylu, a jedynie narzuca pewne ramy, w których wybrane gatunki się mieszczą. Poznajmy je wszystkie! ;)

LAGER LAGEROWI NIERÓWNY

Dobry lager nie musi pochodzić z Niemiec, ale to właśnie tam jego odmiany są szczególnie popularne. Znajdziemy różne warianty niemieckiego lagera, a każdy z nich zaskoczy Was swoją odmiennością. Zaliczymy do nich koźlaki, piwo marcowe oraz dymione, a nawet Dortmundery. Każdy z nich możemy nazwać German Lagerem, ale nie każdy z nich będzie smakował podobnie. Przyjrzyjmy się bliżej tej różnorodności i poznajmy wszystkie piwa spod znaku niemieckiego lagera.

Niemieckie lagery!

RAUCHBIER

Inaczej mówiąc piwo wędzone lub dymione. Swój unikalny smak i aromat zawdzięcza niemieckim wędzonym słodom użytym podczas warzenia. Styl ten wywodzi się z bawarskiego miasteczka Bamberg. Na pierwszy plan wysuwają się wędzone aromaty wyczuwalne również w smaku. Goryczka schodzi na dalszy plan.

Tradycyjny RAUCHBIER1

Źródło: http://www.eurosaga.com

VIENNA LAGER

Twórcą tego unikatowego stylu jest Anton Dreher. Delikatnie słodowe, lekko wytrawne. Obecne piwa w tym stylu odbiegają od oryginału, za sprawą niechcianych dodatków. Słód wiedeński odgrywa tu ważną rolę i stanowi podstawę tego stylu.

MUNICH LAGER


Dzieli się na Munich Helles oraz Munich Dunkel. Pierwotni konkurenci ówczesnych pilsnerów. Oba style wywodzą się z Monachium z browaru Spaten oraz charakteryzują się słodowymi nutami z wyczuwalną goryczką.

Paulaner

Źródło: https://pl.pinterest.com


SCHWARZBIER


Charakteryzuje się ciemną barwą. Aromat zdominowany jest prze czekoladę, kawę i karmel. Pochodzi z okolic Turyngii i Frankonii. Często określane jest jako odmiana wyżej opisanego stylu Munich Dunkel.


MARZEN

Piwo marcowe warzone na początku wiosny. Dawniej ciemne i mocno goryczkowe piwo. Obecnie straciło na mocy i barwie. Więcej na jego temat dowiecie się w naszym wpisie.

Marzen

Źródło: http://cdn6.bigcommerce.com

BOCK

Tradycyjny koźlak powinien być Wam doskonale znany. Więcej na temat rogatej części niemieckich lagerów przeczytacie w oddzielnym artykule.

DORTMUNDER

Cechą szczególną jest wyczuwalny niemiecki chmiel oraz zbalansowany smak. To rześkie piwo tradycyjnie było warzone w okolicach Dortmundu. Niestety obecnie styl jest rzadko warzony.