Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

8 marca 2018

Historia kufla

Gdy jeszcze nie było różnych rodzajów szkła do piwa, w…

0

Gdy jeszcze nie było różnych rodzajów szkła do piwa, w dłoniach dzierżono przede wszystkim kufle. Produkowano je z drewna, gliny, ceramiki czy srebra. Zazwyczaj były wyposażone w pokrywkę, która początkowo pełniła ciekawą funkcję.

PRZODKOWIE KUFLA

W średniowiecznych czasach piwo serwowano w wąskich i wysokich kubkach. Prawdopodobnie inspirowano się plemionami germańskimi i słowiańskimi, które podczas biesiad zwykły spożywać trunki w zwierzęcych rogach. To naczynie miało jednak pewien mankament (chociaż niektórzy znajdują w tym zaletę), mianowicie rogu nie można było postawić na stole, dlatego też jego zawartość znikała w zaskakująco szybkim tempie. Istny róg obfitości.

źródło: oldenglishwordhord.files.wordpress.com

 

Wróćmy jednak do średniowiecznych kubków, które standardowo miały pokrywkę. Co ciekawe, jej rolą była ochrona przed dodaniem trucizny. W tamtych czasach był to popularny sposób rozwiązywania sporów.

LICZY SIĘ WYKONANIE

Naczynia produkowano wówczas z gliny, drewna, cyny lub srebra. To, z czego były one wykonane, wiele mówiło o majątku właściciela. Gdy goście częstowani byli trunkiem w srebrnym kuflu, mogli być pewni, że błękitna krew płynąca w gospodarzu nie jest jedynie wytworem jego wyobraźni. Pod koniec średniowiecza pojawiły się tzw. szklanice, czyli szklane kubki, które w XVI wieku przyozdabiano wizerunkiem rzemieślników pochłoniętych pracą. Jeszcze w ubiegłym wieku popularne były kryształowe szklanice zdobione herbami właścicieli.

źródło: galeriazak.pl

Kufle, jakie znamy, pojawiły się około XVI wieku. Najczęściej były wykonane z cyny, kamionki, drewna, gliny, fajansu (rodzaj ceramiki) i szkła. Kufle z tamtego okresu, podobnie jak średniowieczne kubki, posiadały pokrywki, zmieniło się jednak ich zastosowanie. Zamiast przed trucizną, miały one chronić piwo przed zanieczyszczeniami.

źródło: pinterest.com

 

ZMIANY, ZMIANY

W XIX wieku browary zaczynają filtrować piwo. To rewolucja dla kufli, które od tej pory będą bardziej przezroczyste. Dzięki temu lepiej można było ocenić klarowność i barwę trunku. Zyskają jednak konkurencję w postaci różnego rodzaju szklanek. Kształty tych ówczesnych szklanic, zarezerwowane dla konkretnych stylów, w pełni podkreślały ich walory smakowe.

źródło: livemaster.ru

BALUJ JAK SZLACHCIC

Nikt nie znał się lepiej na biesiadowaniu, niż polska szlachta, choć jej zamiłowanie do dobrej zabawy okazało się zgubne. Mimo to, imprezy z tamtego okresu musiały mieć swój urok.  Namiastką tamtych klimatów może być ceramiczny kufel z pokrywką, który znajdziecie w naszym sklepie z gadżetami. Na zdrowie, jaśnie państwo!