Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

12 stycznia 2015

Historia browaru Grolsh oraz piwa, które produkuje

Czasami piwo po prostu się pije, a nieraz popada się

0

Czasami piwo po prostu się pije, a nieraz popada się dzięki niemu w nastrój tajemniczej nostalgii za dawnymi wiekami. Popijając sobie Grolscha, spojrzałem na butelkę, obróciłem ją dwa razy w dłoni. I tak zacząłem się zastanawiać, skąd wzięła się nazwa i jaka jest historia piwa, które akurat piję. Diagnoza jest jedna: odchylenie zawodowe.

Śledztwo doprowadziło mnie do miasta Grolle (dziś Groenlo), które w języku holenderskim oznacza „zielony las”.

 

Zielony las Grolsch

Źródło: www.grolsch.com

 

Historia browaru Grolsh – kunszt czyni mistrza

William Neerfeldt w 1615 roku założył w nim własny browar, w którym tworzył w myśl idei „Vakmanschap is meesterschap”, czyli kunszt czyni mistrza! Już niebawem piwny interes stał się biznesem rodzinnym. Córka Neerfeldta wyszła za mąż za Petera Cuypera, który po śmierci założyciela przejął browar. Mistrzem gildii został w 1679 roku i dzięki swojej wiedzy zrewolucjonizował warzenie piwa – dodał drugi rodzaj chmielu.

 

Warzenie piwa

Źródło: www.grolsch.com

 

Historia browaru Grolsh – charakterystyczna butelka piwa Grolsch

Piwo tworzył z niewątpliwą miłością. Butelka piwa Grolsch jest bardzo charakterystyczna. Zakończona słynnym Swing Topem, powstała w 1897 roku. Theo de Groen, uznany piwowar Grolscha, wymarzył ją sobie: „Moje piwo zasługuje na specjalny rodzaj butelki”. Obecnie piwo Grolsch rozlewane jest w Enschede i jest własnością Royal Grolsch N.V.

 

Ewolucja piwa

Źródło: www.grolsch.com

 

Historia browaru Grolsh – butelka niejedno ma imię

Najpopularniejszym produktem browaru jest marka Grolsch Premium Lager o mocy 5,0% objętości alkoholu z dodatkiem słodu jęczmiennego, właśnie takie piwo piję. Delikatne słodowe, o zdecydowanej goryczce, o dzięki ci Peterze Cuyper za te dwie odmiany chmielu, które czuć w aromacie! Perliste nagazowanie napawa mnie ochotą na kolejną butelkę.

 

Butelka Grolscha

Źródło: http://cdn.mos.musicradar.com

 

Nie wiem, czy wiecie, ale piwo Grolsch występuje w Holandii w brązowej butelce. Co ciekawe, ma kilkanaście innych wariantów  od limonkowych po wariant bock!  Następnym razem podczas planowania swojego urlopu będę musiał to uwzględnić. ;)

 

Historia browaru Grolsh – piwna kultura

W żywej historii tego piwa należy także uwzględnić patronat nad wieloma nietypowymi akcjami. Jest to niewątpliwie jedno z najbardziej „ukulturalnionych“ piw, bo przełamujące schematy i stawiające na autentyczne doznania. Grolsch interesuje się designem, modą, muzyką, ciekawymi eventami, ogólnie szeroko pojętą sztuką współczesną.

W dzisiejszych czasach Grolsch jest drugim co do wielkości browarem w Holandii zaraz po Heinekenie. Jego główna siedziba nie znajduje się już w Groenlo, ale w Enschede, a piwa, które obecnie są warzone w Grolshu to: Grolsh Premium Lager, Amsterdam Navigator, Amsterdam Maximator. W 2008 Royal Grolsh N.V. został wykupiony przez SABMiller za kwotę 816 milionów euro.

 

W wolnej chwili zajrzyjcie na stronę http://canvas.grolsch.com/ i sami się o tym przekonajcie. A jeśli jesteście lokalnymi patriotami, zapraszamy na polską scenę kulturalną: http://www.zagrolschkultury.pl/