Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

29 grudnia 2014

Kim jest cervesario?

Podobno zawód można zmienić zawsze, a wykonywanie takiego, który się

0

Podobno zawód można zmienić zawsze, a wykonywanie takiego, który się lubi, to niezły fart. Gdybyśmy nie pisali o piwie, na pewno chcielibyśmy zostać cervesario.

CERVESARIO –KTO TO JEST?

Cervesario to ktoś, kto propaguje piwną kulturę i ma w sobie duszę impresaria, który zaczaruje Nas wiedzą i ciekawymi historiami o piwie. W Polsce jest to jeszcze zawód określany mianem „luksusowego”, dlatego że wykonuje go zaledwie kilkanaście osób.

Cervesario w akcji

Źródło: kp.pl

 

Łaciński źródłosłów cervesarius oznacza „piwowara”, w starożytnym Rzymie piwo było uznawane za trunek pity głównie przez barbarzyńców, więc nie cieszył się uznaniem. Co ciekawe, istnieje szczep drożdży piwowarskich Saccharomyces cerevisiae nazwa pochodzenia celtyckiego. Słowo przywędrowało także do języka hiszpańskiego, gdzie cerveza znaczy piwo. Językoznawcy zauważają, że rdzeń „cerv” pojawia się także w językach praindoeuropejskich, w tym słowiańskich, gdzie przechodzi w słówko kerm lub karm, tj. pokarm.

 

We współczesnym rozumieniu to również miłośnik degustacji, mający szeroką wiedzę o gatunkach i markach piw na świecie oraz technikach ich kosztowania. Cervesaria można spotkać w Kompanii Piwowarskiej. Śmiało można uznać, że cervesario to taki piwny sommelier. ;) Sommelierzy jako wytrwani znawcy wina są powszechnie znani, ale czy cervesario mają szansę przebić się do naszej świadomości?

Jako piwosze doskonale wiecie, że świat piwa nie ustępuje bogactwu świata wina. Gatunków i różnorodnych odmian złotego trunku jest całe mnóstwo. Zawód wymaga wrażliwości i wyczulenia na wszelkie piwne niuanse.

 

Zostań cervesario

Źródło: http://i.iplsc.com/

GDZIE MOŻNA SPOTKAĆ CERVESARIO?

Cervesariowie prowadzą szkolenia, podczas których można się sporo nauczyć, więc zachęcamy do takich piwnych spotkań. Można ich odwiedzić w Centrum Wycieczkowym LECH w Poznaniu, najlepiej pojechać większą grupą, może to fajny pomysł na wyjazd integracyjny? A może sami chcecie zostać piwnymi ekspertami? Jeśli tak, zapoznajcie się z tym, co może Was czekać. :)