Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

6 czerwca 2016

Najbardziej pożądane piwa

Top of the top, crème de la crème, czysta esencja piwnego bogactwa. Jakie są najbardziej pożądane piwa świata?

0

Najbardziej pożądane piwa świata, czyli jakie dokładnie? Zimne? Darmowe? A może po pracy? :) Każdy z nas może sam odpowiedzieć sobie na to pytanie. Nie zmienia to faktu, że w piwowarskim światku, są piwa za które, wielu dałoby się pokroić.

 

COŚ WIĘCEJ NIŻ PIWO

Czy warto czekać okrągły rok, żeby napić jedynego w swoim rodzaju piwa, które rozchodzi się z prędkością światła? Część z Was może uznać to za fanaberię, inni za wydarzenie ważniejsze niż powiedzmy awans Polaków na Euro. Skoro ktoś jest w stanie czekać dwa dni w kolejce po telefon z jabłkiem na obudowie, to dlaczego nie można czekać na jedyne w swoim rodzaju piwo? Pamiętacie białe kruki piwowarstwa? Opisywaliśmy tam fenomen Pliny the Younger, które dostępne jest tylko raz w roku. Popyt na ten trunek wielokrotnie przewyższa podaż, czynić je jednym z najbardziej pożądanych na świcie. Z drugiej strony przypomnijcie sobie ile razy zdarzyło się Wam być w sytuacji, kiedy jakiekolwiek piwo, było nieosiągalnym zbawieniem? ;)

Pliny the Younger

Źródło: http://www.91x.com

MUSISZ SPRÓBOWAĆ

Do wyżej wymienionego Pliny możemy śmiało dopisać Heady Toppera. Doświadczonym Beerloversom nie trzeba go przedstawiać. ;) Początkującym powiemy tylko tyle, że przez długi czas uważane było za najlepsze piwo jakie kiedykolwiek powstało. Jakie jeszcze piwa z gatunku „must have” znajdziemy? Na pewno będzie to Speedway Stout z browaru AleSmith, które można było nabyć w polskich sklepach. Co prawda w tym roku już się nie załapiecie, ale w następnym warto zapolować na Dark Lord z browaru Three Floyds, które dostępne jest jedynie w jeden dzień w kwietniu. Innym piwem, które warto brać w ciemno to  Westvleteren XII. Belgijski Quadrupel ma mocno ograniczoną dystrybucję i dość skomplikowaną procedurę zakupu.

Speedway stout

Źródło: http://beerguystv.com

NISZOWY STYL

Same piwa to nie wszystko. Są też pożądane style piwne lub limitowane edycje, np. Książęce Świeży Chmiel, który był dostępny tylko w pubach zaraz po zbiorach chmielu. Jeszcze kilka lat próżno było też szukać piwa grodziskiego. Obecnie nie ma z nim większego problemu. Piwa klasztorne też się na tej liście znajdą. Bezchmielowe Sahti o bardzo osobliwym smaku również jest gatunkiem bardzo pożądanym. Jednak za nim stoi czysta ciekawość i słaba dostępność. W smaku dość oryginalne. Nie lada osiągnięciem będzie też zdobycie jednego z najmocniejszych piwa na świecie. Nie musi być to od razu Snake Venom, ale jakiekolwiek piwo z listy.  Zdarzyło się Wam, któreś z nich wypić? :)