Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

26 lutego 2018

Najstarsze browary świata

Niemcy – to tu warzy się piwa zgodnie z Bawarskim…

0

Niemcy – to tu warzy się piwa zgodnie z Bawarskim Prawem Czystości, to tu organizuje się największą imprezę piwną Oktoberfest i to stąd pochodzi pięć najstarszych browarów świata. Ich historie sięgają czasów tak odległych, że zdecydowanie warto wpisać je na noworoczną listę „do zobaczenia, do spróbowania”. Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi pozycjami!

Weihenstephan, Bawaria, Niemcy

To najprawdopodobniej najstarszy browar świata, na co wskazują dokumenty o nadaniu przywilejów z 1040 roku. Warzony nieprzerwanie przez niemal 1000 lat, jest autorskim dziełem benedyktynów z klasztorku Weihenstephan. Obecnie browar znajduje się w rękach rządu bawarskiego i uznawany jest za jeden z najbardziej godnych uwagi ze względu na wyjątkowe, dawne receptury, dzięki którym piwo nie zmieniło swojego smaku od setek lat. Specjalizacją browaru są piwa pszeniczne – lekkie i aromatyczne.

źródło: weihenstephaner.com

Weltenburg Abbey Brewery, Kelheim, Niemcy

Opactwo Weltenburg położone jest w zakolu górnego Dunaju, wśród bawarskich, białych klifów Jury Frankońskiej. Choć ekstrawagancki, późnobarokowy kościół opactwa mógłby być głównym magnesem przyciągającym w ten zakątek turystów, w rzeczywistości masa zwiedzających przyjeżdża tu głównie dla piwa. W opactwie znajduje się jeden z najstarszych browarów świata, w którym waży się piwo nieprzerwanie od 1050 roku. Wśród najpopularniejszych piw warto wymienić ciemny, prawie czarny trunek Kloster Barock Dunkel.

źródło: thethirstyhistorian.com

Bolten Brewery, Korschenbroich, Niemcy

Historia prywatnego browaru Bolten sięga 1266 roku. To właśnie wtedy założyciel browaru Heinrich otrzymał prawo do warzenia piwa. Dziś piwo spod marki Bolten doceniane jest za wyjątkowy smak. Browar posiada w swojej ofercie najstarsze piwo w stylu Alt – a więc tradycyjne, niemieckie piwo górnej fermentacji o barwie od jasnego brązu do ciemnej miedzi.

źródło: hangandroll.com

Privatbrauerei Gaffel Becker & Co., Kolonia, Niemcy

Gaffel, jeden z dziesięciu największych producentów piwa w Niemczech, jest też jednym z najstarszych browarów świata. Jego historia sięga bowiem 1302 roku. Znawcy sukcesu tego browaru upatrują w doskonałej jakości wody, której używa się przy produkcji piwa z browaru Gaffel.

źródło: commons.wikimedia.org

Augustiner-Bräu, Monachium, Niemcy

Historyczny browar Augustiner-Bräu warzony był na terenie monachijskiego klasztoru augustynów od przynajmniej 1328 roku. I choć obecnie po zakonie pozostało jedynie wspomnienie, bo został on rozwiązany przez Napoleona w 1803 roku, to browar nadal ma się świetnie. Od 1817 roku wytwarzany jest też w swojej obecnej siedzibie. Augustiner jest jednym z sześciu browarów, które mają prawo warzyć piwo na Oktoberfest. Jego sztandarowym piwem jest cierpki lager Edelstoff Augustiner.

źródło: http://gf-germanbeer.com

Pierwsza piątka najstarszych browarów świata należy do Niemców. W Polsce najbardziej wiekowe browary pochodzą z XVI i XVII wieku. Wśród nich na szczególną uwagę zasługują Tyskie Browary Książęce. Za jego datę powstania przyjmuje się rok 1629, choć roczna księga dochodów potwierdzała jego istnienie już w 1613 roku. Oznacza to, że historia tyskiego browarnictwa liczy już ponad 400 lat.