Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

19 października 2015

Od gier do piwa – historia Grega Zeschuka, założyciela BioWare

Poznajcie historię Grega Zeschuka, legendarnego założyciela studia BioWare, który porzucił branżę gier dla… piwa!

0

Poznajcie historię Grega Zeschuka, legendarnego założyciela studia BioWare, który porzucił branżę gier dla… piwa!

Zeschuk założył studio BioWare w 1995 roku w Kanadzie. Jego partnerem biznesowym byli Ray Muzyka oraz Agustine Yipa, chociaż ten drugi odszedł z firmy po dwóch latach. Obaj panowie byli w tym czasie doktorami medycyny. Mimo wszystko to właśnie z grami wideo związana jest ich kariera zawodowa. Już ich pierwsza produkcja, Shattered Steel, została ciepło przyjęta. A później było tylko lepiej.

Takie produkcje jak Baldur’s Gate, Neverwinter Nights, czy Star Wars: Knights of the Old Republic osiągnęły status kultowych i pozwoliły ich twórcom zdobyć renomę specjalistów od gier RPG. W październiku 2007 roku grupa VG Holding Group, której częścią było BioWare, została sprzedana za 810 milionów dolarów firmie Electronic Arts – największemu wydawcy gier na świecie.

Żródło: http://s.pro-gmedia.com

GORZKIE ROZSTANIE

Odejście z BioWare Grega Zeschuka (a także Raya Muzyki) w sierpniu 2012 roku było sporą niespodzianką dla całej branży. Nieco wcześniej odpowiadał on za największą inwestycję w historii EA, a może i nawet całej branży, czyli Star Wars: The Old Republic. Niektóre, prawdopodobnie nieco przesadzone plotki mówiły o kwotach rzędu pół miliarda dolarów. Mimo ogromnego budżetu gra nie zdobyła oczekiwanej popularności i nie zagroziła pozycji giganta gier MMO, czyli World of Warcraft. Zeschuk zmęczony pracą w branży postanowił odejść. Po około pół roku, w styczniu 2013 roku poinformował świat, że obecnie zajmuje się portalem internetowym przedstawiającym proces warzenia piwa!

THE BEER DIARIES

The Beer Diaries

Żródło: http://static4.gamespot.com


Idea The Beer Diaries (http://thebeerdiaries.tv) jest prosta – na portalu pojawiają się filmy przedstawiające w jaki sposób tworzone jest piwo w różnych lokalnych browarach. Celem jest nie tylko przedstawienie widzowi całego procesu, ale i promowanie go. W materiałach można zobaczyć również wywiady z twórcami piwa, czy opinie prowadzącego, czyli samego Grega Zeschuka na temat konkretnej marki trunku. The Beer Diaries istnieje od dłuższego czasu i ciągle ma się dobrze. Kolejne materiały pojawiają się w dwutygodniowych odstępach. Dla Zeschuka jest to nie tylko okazja na wykorzystanie wolnego czasu na emeryturze, ale i realizacja pasji. Nie da się ukryć, że na piwie zna się całkiem nieźle. Oprócz The Beer Diaries pisze również artykuły do AskMen.com, naturalnie poświęcone złocistemu trunkowi.   

Greg Zeschuk to prawdziwy szczęściarz. Odchodząc z branży medycznej i zakładając studio BioWare robił to z wielkiej pasji do gier. Ta pozwoliła mu dojść na sam szczyt i zapisać się złotymi zgłoskami w historii elektronicznej rozrywki. Dzisiaj, kiedy jest już na emeryturze, może w całości oddać się kolejnemu zainteresowaniu jakim jest piwo. Któż nie marzy o takiej karierze zawodowej?