Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

8 września 2014

Osobliwe gatunki piw – Barleywine

Co to jest Barley Wine? Nazwa kojarzy się z winem…

0

Co to jest Barley Wine? Nazwa kojarzy się z winem… i słusznie! Ten piwny gatunek ma z nim pewne cechy wspólne. :) Poznajcie zatem wyjątkowy piwny styl!

DAWNO, DAWNO TEMU…

Historia tego stylu sięga starożytnej Grecji, gdzie Barley Wine, czyli wino jęczmienne, było wytwarzane. Podobno świadczą o tym zapiski w starych greckich księgach. Wróćmy jednak do sedna, czyli jak powstał gatunek piwa Barley Wine? Styl ten jest w pewnym sensie ewolucją wina jęczmiennego, które w XVIII wieku służyło tamtejszej arystokracji za napitek.

Pierwsze piwo oznaczane jako Barley Wine to Bass No. 1, uwarzone około 1902 roku, które stało się wyznacznikiem tego gatunku. Jeśli jesteśmy już przy przedstawicielach gatunku, trzeba też wspomnieć o Old Faghorn Ale. Na etykiecie znajdowała się informacja o tym, że jest to piwo w stylu „barleywine”, pisane razem. Obawiano się, że słowo „wino” może wprowadzać zamieszanie. ;)

Gatunek barleywine

CHARAKTER BARLEYWINE

Co ten styl wyróżnia od innych? Przede wszystkim walory smakowe i zapachowe zbliżone są bardziej do wina niż do typowego piwa. Odznacza się też wysoką zawartością alkoholu, która oscyluje w granicach 8-12%. Na pewno nie przejdziecie obok tego piwa obojętnie. Na rynku możecie spotkać takie odmiany, jak American Barleywine i English Barleywine. W obu przypadkach na pewno w smaku doszukamy się goryczki, która w amerykańskiej odmianie jest bardziej wyczuwalna, a nawet wybija się na pierwszy plan. Wersje angielskie są bardziej słodowe i owocowe, ale co my Wam tu będziemy pisać. Musicie sami spróbować! :)

Piwo barleywine

Źródło: legalbeer.com

CO I GDZIE?

Jeśli już mowa o degustacji, to pojawiają się pewne schody. O ile nam wiadomo, to nie spotkamy tego stylu na naszych sklepowych półkach. Nawet w specjalnych sklepach z piwem ciężko o ten gatunek (jeśli macie swoje tajne miejscówki, to podzielcie się nimi w komentarzu). Możemy jednak wymienić kilku przedstawicieli, których warto spróbować. Poza wspomnianym wcześniej Old Faghorn z Anchor Brewing szukajcie też Bigfoot Ale z browaru Sierra Nevada czy Alpha Blood z Revalation Cat. Poszperajcie też w zakątkach Internetu pod tym kątem i koniecznie dajcie znać, jak coś znajdziecie! :)

Przykład barleywine

Źródło: brewkettletimes.com