Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

26 stycznia 2015

Pierwszy śnieg, czyli piwo white IPA!

Co to jest white IPA i dlaczego jest takie dobre?

0

Co to jest white IPA i dlaczego jest takie dobre? Sąd się wzięło, gdzie je dostać i jak smakuje? Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziecie w artykule!

 

WHITE IPA – PIWNE YETI

Wielu z Was mogło słyszeć o gatunku IPA, ale o white IPA już nie koniecznie. Zapewne dlatego, że przedstawicieli tego stylu jest jak na lekarstwo. My jednak chcemy Wam go przybliżyć. Naszym zdaniem piwa IPA powinien znać każdy Beerlovers. Możemy też zaryzykować stwierdzenie, że to takie piwne Yeti – ktoś coś słyszał, ale nikt nie widział i nie ma dowodów na jego istnienie. ;)

 

piwo white ipa

PIWO IPA – CO TO JEST?

Teraz już zupełnie poważnie. Styl white IPA istnieje i da się go zdobyć nawet w kraju nad Wisłą, ale o tym później. Czym się zatem charakteryzuje ten styl i jaka jest jego historia? Najprościej rzecz ujmując jest to dobrze nachmielony belgijski witbier.  Czym pachnie white IPA? Na pewno wyczujemy cytrusowe i zbożowe aromaty. W smaku znajdziemy owocowe  i zbożowe nuty, które pod koniec przechodzą w dość silną goryczkę. Swego rodzaju hybryda głębi smaku piwa IPA z orzeźwieniem witbiera.  Zainteresowani? :) My na pewno!

chmiel

HISTORIA WHITE IPA

White IPA to dość młody styl piwny. Jeśli wierzyć doniesieniom z internetu powstał w 2010 roku w wyniku współpracy dwóch browarów: Deschutes Brewery i Boulevard Brewing. Pierwsze komercyjne piwo white IPA zostało uwarzone na podstawie tej samej receptury, którą wspólnie stworzyły wspomniane wyżej browary, jednak sam proces odbywał się oddzielnie w każdym z nich.

 

Historia white IPA

Źródło: http://www.beeroftomorrow.com/white-ipa/

 

PIWO IPA – CZY WARTO SPRÓBOWAĆ?

Jeśli w tym momencie czujecie to samo co my, czyli nieodpartą chęć spożycia white IPA za wszelką cenę to nie jest to takie łatwe. Z tego co wiemy, to gatunek ten zagościł u nas pod postacią Białe IPA z browaru Artezan oraz Dwa Smoki z Pracowni Piwa. Oba jak się domyślacie były trudno dostępne. Jest jednak nadzieja. Ostatnio Birbant wypuścił White AIPA. Nie jest to dokładnie to samo, ale już daje nam jakieś nadzieje. O piwa IPA trzeba się więc trochę postarać, ale zapewniamy, że warto. A czy Ty już próbowałeś prawdziwego white IPA? Podziel się swoimi wrażeniami.

 

Biała IPA
Źródło: http://pracowniapiwa.pl/