Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

4 sierpnia 2014

Piwa litewskie

Dowiedzcie się więcej o piwach z Litwy!

0

Ostatnio znajomy wrócił z weekendu spędzonego na Litwie – o dzięki Ci św. Gambrinusie,  przywiózł nam parę piwek do przetestowania z tamtego regionu. Celował w popularne marki, żebyśmy mieli rozeznanie w litewskim rynku browarniczym. Litewskie piwa mają duszę.

 

PIWA LITEWSKIE NA STÓŁ!

Na pierwszym posiedzeniu poszły piwa litewskie z rodziny Švyturys. Švyturys Baltas, 5.2 % alkoholu. Piwo Švyturys jest pszeniczne i jęczmienne, o owocowym i słodkawym aromacie. Regionalnie związane z Kłajpedą. Naszym zdaniem to naprawdę godne polecenia piwo litewskie.

Švyturys Baltas

Źródło: facebook.com/svyturioalus

Kolejnym dobrym piwkiem było piwo Švyturys Ekstra Draught, czyli odmiany lagera “Extra”. Niepasteryzowane, o przyjemnym złocistym kolorze, z gorzką nutką chmielową na końcu. Z całą pewnością litewskie piwo legenda, przed butelkowaniem przechodzi proces mikrofiltracji. Ma pysznie grubą piankę, goryczka i wysoka jakość tego piwa klasyfikuje go jako doskonałe piwo pod wędzone mięso.

Švyturys Ekstra Draught

Źródło: garnek.pl

PIWO SVYTURYS – SZLACHETNY LAGER

Bardzo smakowało nam piwo Švyturys Baltijos Dark Red. Szlachetnie bursztynowy lager, który jest piwem marcowym. Wiecie co to znaczy. ;) Lekka karmelowa nuta zapachowa, słód i wyczuwalna orzechowość…szkoda, że nie było więcej butelek. Znawcy tego gatunku twierdzą, że ta odmiana jest najbliższa pierwotnemu piwu Švyturys. Gdyby się uprzeć można by wysnuć tezę, że podobnym smakiem raczyli się Litwini w 1784 roku. Takie piwa litewskie to rozumiemy!

Švyturys Baltijos Dark Red

źródło: beerexpert.livejournal.com

LITEWSKIE PIWA DO POSIŁKU

Było jeszcze całkiem zacne, litewskie piwo Keltu English Pale Ale, które podaliśmy pod kugelis (zapiekana baba ziemniaczana ze skwarkami). Koniecznie spróbujcie!

Kugelis

źródło: grit.com

 

Tak biesiadując nie marnowaliśmy czasu i sięgnęliśmy po kolejne piwo litewskie – Kalnapilis Pilsner. Mocno gazowane piwko, o słomkowej barwie, dla niektórych okazało się zbyt słodkie. Dla piwnych purystów pilsner musi być goryczkowy. Kalnapilis należy do Royal Unibrew, który ma w swoich rękach również Łomżę.

Pilsner
źródło: public.fotki.com

Wyprawa na Litwę na pewno przed nami, nasze kubki smakowe zostały rozbudzone. Chcielibyśmy sięgnąć po litewskie piwa regionalne. Może ktoś mógłby już coś polecić? Nie wstydźcie się i dajcie znać w komentarzach :) Jesteśmy pewni, że istnieją jeszcze liczne piwa litewskie, których jeszcze ni odkryliśmy. A na pewno warto! M