Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

26 stycznia 2015

Piwne wafle, czyli podkładki pod piwo

Każdy z nas chodzi do pubu na piwo lub dwa.

0

Każdy z nas chodzi do pubu na piwo lub dwa. Za każdym razem zamawiając szklaneczkę złotego trunku dostajemy kufel lub szklankę wraz z podkładką. Zastanawialiście się kiedyś skąd się wzięła? ;)

 

HISTORIA PODKŁADKI DO PIWA

Jak łatwo można się domyśleć piwna podstawka wzięła się z potrzeby ochrony blatu/stołu na którym znajduje się kufel z naszym ulubionym trunkiem. Tzw. wafle pod piwo stanowią zatem element przede wsystkim praktyczny, choć dodają też pewnego kunsztu kulturze spożywania piwa.  Obecnie znana jest nam pod postacią małego okrągłego lub kwadratowego kawałka tektury, ale nie zawsze tak było. Początkowo podkładki pod piwo były wykonywane z blachy lub porcelany. Chroniły stoły nie tylko przed porysowaniem od ciężkich kufli, ale też przed zalaniem. Pierwsze piwne podkładki z kartonu zostały wyprodukowane przez niemiecką firmę poligraficzną Friedrich Horn w 1880 roku. Jednak to Robert Sputh w 1892 roku opatentował podstawkę z pulpy drzewnej, czy jak ktoś woli z tektury. Browary i inne firmy szybko dostrzegły potencjał reklamowy w tym małym kawałku papieru i tak już zostało.

Stara piwna podkładka

Źródło: http://en.wikipedia.org

COŚ WIĘCEJ

Dziś podkładki do piwa to coś więcej niż tylko ochrona stołu. Oczywiście nadal pełni tę funkcję, ale w sposób bardziej dostojny. Wyłapują raczej krople spływające po schłodzonym kuflu, niż ratuje stół przed rysami. Często współczesne podkładki do piwa stanowią też doskonałą reklamę popijanego piwa lub lokalu, w którym go popijamy. Dla birofilów  kolekcje piwnych wafli są tak samo cenne jak kolekcje kufli czy kapsli. Wystarczy zajrzeć na tę stronę, aby się przekonać, że to niezła zabawa. 4413 podkładek z 103 krajów świata. Wszystkie podkładki pod piwo ponumerowane i opisane. Zazdrościmy takiej kolekcji. :)

Piwne wafle jakie znamy

Źródło: http://www.kp.pl

NIEZWYKŁY KAWAŁEK TEKTURY

Świat gna do przodu. Dzisiejsze podkładki pod piwo mogą przybierać najróżniejsze kształty i kolory. Gwiazdki, serduszka, trójkąty czy konkury kapsla już nikogo nie dziwią. Często też zamiast zwykłej reklamy na podstawce znajdziemy mapę miasta z zaznaczonymi miejscami wartymi odwiedzenia. Czasem trafi się na nich QR, czyli kod, który po zeskanowaniu otworzy nam drogę do ciekawej gry miejskiej lub zapewni nam udział w konkursie. Spotkaliśmy się też z wersją do gry w Scrabble. Możliwości są niezliczone.  A Wy macie jakieś ciekawe egzemplarze w swoich kolekcjach? Może podstawki pod piwo promujące Wasze ulubione lokalne browary? Czekamy na wasze fotki w komentarzach i naszej galerii! :)

Zagrajmy w Scrabble przy piwie!

Źródło: https://www.pinterest.com

PS zbieraczy na pewno zainteresują nasze Beerloversowe podkładki, które zostały wyprodukowane w limitowanej serii 50 tys. sztuk. Nie lada gratka dla piwnych kolekcjonerów i gadżeciarzy. Możecie je zdobyć w wybranych lokalach na terenie całego kraju. Szczególnie tam gdzie odbywają się Wieczory Piwne.

wafel Beerlovers