Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

13 lutego 2018

Piwniczka Beerlovera

Piwniczki z zapasami wina cieszą się coraz większą popularnością, ale…

0

Piwniczki z zapasami wina cieszą się coraz większą popularnością, ale warto wiedzieć,  że to właśnie od piwa pochodzi nazwa „piwnica”. Jakie gatunki najlepiej w niej przechowywać, by dojrzały? Jak zorganizować taką piwniczkę? Na te pytania odpowiedź znajdziecie w poniższym artykule.

Po co leżakować?

Smak niektórych piw wraz z leżakowaniem staje się głębszy, bardziej wyrazisty i zharmonizowany. Czasem zmienia też swój charakter, np. Portery Bałtyckie nabywają posmaku wiśniowego lub śliwkowego.

źródło: www.encyclobeerdia.com

Jakie piwa leżakować?

Do leżakowania najlepiej nadają się piwa z co najmniej 8% zawartością alkoholu: Porter Bałtycki, Russian Imperial Stout czy Scotch Ale. Inną kategorią, której dobrze robi pobyt w piwniczce, jest piwo z dzikimi drożdżami, np. popularne lambiki. Drożdże potrzebują czasem nawet kilku miesięcy, by nadać piwu odpowiedni smak. Warto dać im ten czas.

źródło: http://frankenmuthbrewery.com

Jakie piwa nie lubią piwnicy?

Nie warto natomiast leżakować piw, których najważniejszym elementem jest chmielowa goryczka: Pale Ale czy IPA, która z czasem wietrzeje. Ten proces powstrzymuje niska temperatura przechowywania, ale i tak nie warto, bo w tym przypadku wady leżakowania przeważają nad zaletami.

Jak długo leżakować piwo?

Nie ma jednej recepty na to, jak długo przechowywać piwo. Zazwyczaj trwa to od 2 do 10 lat. Są jednak takie trunki, które najlepiej smakują po 30 latach! Warto kupić kilka piw z tej samej partii, jedno wypić na samym początku, a potem co rok kolejne. Dzięki temu przekonamy się, jak leżakowanie wpływa na smak i jaka jego długość jest najlepsza.

źródło: http://www.theporterbeerbar.com

Jak zorganizować piwniczkę?

Piwniczka nie musi koniecznie znajdować się w piwnicy. Wystarczy zapewnić piwu dwie rzeczy: stałą niską temperaturę (kilkanaście stopni Celsjusza) oraz brak światła. Doskonale w tej roli sprawdzają się np. lodówki do wina. Pamiętajmy jednak, że w przeciwieństwie do wina, piwo powinniśmy przechowywać pionowo.

źródło: thefullpint.com