Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

31 grudnia 2015

Piwo bezglutenowe? Warto czy nie?

Temat glutenu wywołał niejedną burzę na internetowych forach. Oczywiście zarówno

0

Temat glutenu wywołał niejedną burzę na internetowych forach. Oczywiście zarówno zwolennicy, jak i przeciwnicy uparcie bronią swoich racji. Postanowiliśmy, że to już pora zająć się glutenem w odniesieniu do piwa!

Na wstępie zaznaczamy, że nie znajdziecie tu odpowiedzi na fundamentalne pytanie czy gluten jest szkodliwy. Nie nam o tym decydować i nie czujemy się ekspertami w tej dziedzinie. Postaramy się jednak wypowiedzieć na temat piw bez glutenu. Czy jest to zaspokojenie nowopowstałej niszy na spożywczym rynku, wymysł specjalistów od żywienia lub zwykły marketing? Czym w ogóle jest gluten i czy należy się go bać? Czy ma bezpośredni wpływ na smak piwa? Postaramy się odpowiedzieć na wszystkie te nurtujące pytania i rzucić trochę światła na ten wciąż gorący temat. :)

Bez glutenu

GLUTEN CZYLI CO?

Aby odnieść się do piwa bezglutenowego, należy wcześniej poświęcić kilka słów na wyjaśnienie czym w ogóle on jest? W dużym skrócie jest to po prostu białko, które występuje w jęczmieniu, pszenicy i życie. Z piwnego punktu widzenia są to 3 najpopularniejsze zboża. Moda na glutem, a raczej jego brak wiąże się z opinią o jego szkodliwości. Zdania na ten temat są podzielone. Pewne jest to, że części osób cierpi na nietolerancje glutenu i wymagają specjalnej diety.

PIWO BEZGLUTENOWE

Skoro gluten występuje w jęczmieniu to jak uwarzyć piwo bezglutenowe? Sposób jest prosty i nie wymaga stosowania zamiennika. Producenci piwa pozbywają się go, najprawdopodobniej w procesie filtracji. Stąd na etykiecie możecie znaleźć oprócz, certyfikatu „Gluten Free” informację o deglutenizowaniu. Z tego można wywnioskować, że gluten w tym piwie się wcześniej znajdował. Czy te zabiegi mają jakiś większy sens, jeśli nie cierpimy na nietolerancję glutenu? Raczej nie. Wydaje nam się, że jest to po prostu wpisywanie się w żywieniowe trendy. Zachęcamy Was do spróbowani takiego piwa i podzielenie się wrażeniami w komentarzach. Polecamy np. najnowsze dzieło Kormorana – BezGlutenNowe. Czekamy na Wsze komentarze!

Kormoran bezglutenowy

Źródło: browarkormoran.pl