Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

18 kwietnia 2017

Piwo na sztaludze

Czy może być coś piękniejszego?

0

Pamiętacie malarza, który na swój sposób zinterpretował arcydzieła malarskie, domalowując na nich pintę piwa? Postanowiliśmy bardziej zagłębić się w sztukę malarską i tym razem sięgnęliśmy po płótna mistrzów, którzy uchwycili piękno złotego trunku wiele lat temu. Zapraszamy na wycieczkę po niecodziennej galerii sztuki!

MANET I HISTORYCZNY BROWAR

Édouard Manet to impresjonista, który na swoich dziełach uwieczniał życie codzienne Paryża. Malarz przedstawiał różne grupy społeczne w rozmaitych sytuacjach. Obraz „Bar w Folies-Bergère” był malowany w latach 1881-1882, a obecnie można go podziwiać w Courtauld Gallery w Londynie.

źródło: thedrinkbusiness.com

W centralnym punkcie obrazu widzimy barmankę, a na ladzie przed nią – całą gamę alkoholi. Przyjrzyjcie się drugiej butelce z lewej i z prawej. To prawdopodobnie brytyjskie piwo legendarnej marki Bass, której znak handlowy zarejestrowano w 1876 roku. Inne płótna Maneta, na których zobaczycie złoty trunek, to: „Café-Concert” i „A Good Glass Of Beer”.

źródło: ratebeer.com

BURZLIWA ZNAJOMOŚĆ

Maneta często myli się z innym, wybitnym malarzem, Claudem Monetem. Ten drugi miał skarżyć się swego czasu, że jakiś artysta o podobnym nazwisku żeruje na jego sławie. Wkrótce jednak  poznali się i zakolegowali.

MALARZ NA ETYKIECIE

Holenderski malarz Frans Hals to wybitny portrecista i twórca scen rodzajowych, przedstawiających życie obyczajowe ludności. Jego obraz „Malle Babbe”, znany też jako „Portret starej czarownicy z Haarlemu”, przedstawia starszą kobietę z kuflem piwa. Tytuł tego dzieła miał pochodzić z XVIII-wiecznej inskrypcji, znajdującej się na ramie płótna. Datuje się, że obraz  powstał między rokiem 1628 a 1640.

źródło: wikimedia.org

Z okazji 100-lecia powstania Muzeum Fransa Halsa w Haarlemie holenderski browar Jopen postanowił oddać cześć słynnemu malarzowi. Odtworzono historyczny i sławny styl warzenia piwa, którego tradycja w tamtym rejonie sięga XV w. – Kuitbier. Etykietę tego wyjątkowego trunku ozdobiła podobizna Halsa, więc można powiedzieć, że przez pewien czas artysta znalazł się na ustach wszystkich Holendrów ;)

źródło:https://www.drankgigant.nl

DOBRA ROBOTA, HERR GRÜTZNER!

Jeżeli zauważycie gdzieś obraz przedstawiający mnicha bądź grupę mnichów rozkoszujących się złotym trunkiem, istnieje spore prawdopodobieństwo, że będzie to dzieło niemieckiego malarza, Eduarda von Grütznera.

źródło: journal.beer

Grützner urodził się w 1846 r., w Karłowicach Wielkich, gdzie do dziś stoi dom, w którym przyszedł na świat. Artysta znany jest przede wszystkim ze scen rodzajowych przedstawiających życie klasztorne. Ponieważ zakony słynęły z warzenia znakomitych piw, to na scenach często ukazani są mnisi oddający się degustacji owoców swojej pracy. Na obrazach niemieckiego artysty dominuje ciepła atmosfera i radość.

ZAGADKA INTERPRETACJI

Skoro jesteśmy przy holenderskich malarzach, to nie sposób nie wspomnieć o jednym z najwybitniejszych, czyli o Rembrandcie. Jego obraz „Autoportret z Saskią” został namalowany około 1635 r. Na płótnie widzimy Rembrandta, wznoszącego szkło wypełnione złotym trunkiem, oraz jego żonę, Saskię Van Uylenburgh, która była jego ulubioną modelką.

źródło: http://everypainterpaintshimself.com

Dzieło holenderskiego malarza interpretuje się na różne sposoby: można je traktować jako pochwała życia lub jako autoironię artysty, który jest świadomy przemijania krótkich chwil radości. Mówi się także, że obraz przedstawia dwójkę zakochanych: Rembrandta i jego żony. Która wersja najbardziej Was przekonuje?

A jak Wam podoba się piwna sztuka?