Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

20 lutego 2017

Piwo na tłusty czwartek

Czym popić pączki?

0

W Tłusty Czwartek lądują na stole pączki w różnych kreacjach. Oblane słodkim lukrem lub posypane śnieżnobiałym cukrem pudrem. Udekorowane aromatyczną skórką pomarańczy i orzechami. Ale przede wszystkim liczy się nadzienie – krem, dżem, czy konfitura, jak kto lubi. Tylko… czym je popić? Zobaczmy, jakie piwo pasuje do pączków.

ZIARNO SŁODYCZY

Ze słodkościami dobrze komponuje się Stout, którego karmelowe i czekoladowe aromaty będą uzupełniać się z puszystym ciastem drożdżowym, wypełnionym konfiturą. Dlatego pierwszego pączka popilibyśmy piwem „Too young to be Herod” od ekipy z browaru Artezan. Jest to Stout z dodatkiem skórki pomarańczowej, ziaren kakaowca i tonki.


źródło: Facebook Fanpage browar Artezan

Ostatni dodatek pobudza nasze apetyty. Czym jest tonka? To owoce tropikalnego drzewa tonkowca wonnego, które po ususzeniu zyskują wyjątkowe aromaty. Ziaren tonki można używać jako zamiennika wanilii, a uwarzonemu przez Artezan piwu, nadały marcepanowego aromatu. Same dodatki brzmią już jak dobry deser, a przecież jeszcze nie wgryźliśmy się porządnie w pączka.

PRZEŁAMANIE

Smaki możemy dobierać na zasadzie podobieństw, tak jak to miało miejsce w pozycji wyżej, ale możemy również puścić wodzę fantazji i zrobić to na zasadzie kontrastu. Dlatego do drugiego pączka wybraliśmy coś zupełnie odjechanego – żytnie IPA „Vandal” od browaru Kingpin z dodatkiem… jałowca.


źródło: Facebook Fanpage browar Kingpin

Jałowiec świetnie pasuje do mięs, a piwu nadaje ostrego i przyprawowego charakteru. Takich przypraw można użyć również do deserów, by przełamać ich słodki smak ciekawym akcentem. Słodki pączek i jałowcowe piwo to gruba sprawa, ale w końcu mamy tłusty czwartek. Jedno Wam gwarantujemy, smak takiego połączenia z pewnością nie będzie jałowy.

BILET DO FABRYKI CZEKOLADY

Wciśniecie jeszcze jednego? Nasza ostatnia propozycja jest wprost stworzona, a raczej uwarzona, by komponować się z pączkami. To czekoladowy Milk Stout „Chocolate Factory” od browaru Deer Bear. Jeżeli marzyliście o złotym bilecie do fabryki Willy’ego Wonki, to właśnie to piwo może Was tam zabrać.

źródło: Facebook Fanpage browaru Deer Bear

Czy może być coś lepszego niż popijanie pączków gorącą czekoladą? Tak! Popijanie ich czekoladowym Milk Stoutem. Każdy kęs drożdżowego ciasta będzie dosłownie rozpływał się w waszych ustach.
To jak, na co się zdecydujecie? A może macie już sprawdzone połączenia?