Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

2 czerwca 2014

Piwo Pilsner Urquell

Historia Pilsnera Urquella jest pełna piwnych ciekawostek. Poznajcie ponad 170

0

Historia Pilsnera Urquella jest pełna piwnych ciekawostek. Poznajcie ponad 170 letnią tradycję czeskiego piwa zamkniętą w zielonych butelkach z Pilzna!

Zabieramy Was w podróż w czasie do XIX wieku, gdzie dokładnie prześledzimy losy Pilsnera Urquella. Dowiecie się w jakich okolicznościach powstało piwo, którego tradycja przetrwała już ponad 170 lat.

PIWNA REWOLUCJA

Wszystko zaczęło się w 1838 roku od pewnego piwnego incydentu w Pilźnie. Mieszkańcy tego miasteczka dali wyraz swojemu niezadowoleniu z jakości ówczesnego piwa, które było ciemne i mętne. Zebrali się na rynku głównym miasta i wylali do rynsztoka 36 beczek piwa, którego mieli już po prostu dość. Zebrano wtedy grupę piwowarów, którzy połączyli swoje siły i za swój cel obrali sobie uwarzenie piwa najwyższej jakości. Zebranie mieszkańców powtórzyło się cztery lata później, jednak cel tego spotkania był daleki od protestów. Smakowano bowiem pierwsze na świecie, złote piwo Pilsner Urquell!

Najlepsze czeskie piwo

 

NARODZINY PILSNERA

Sukces złocistego trunku nie byłby jednak możliwy gdyby nie pewien piwowar o silnym charakterze. Josef Groll, główny piwowar pilźnieńskiego browaru jako jeden z pierwszych zastosował dolną fermentację i stworzył pierwsze złote piwo pilsner na świecie. Upierał się także, aby do warzenia Pilsnera używać jedynie naturalnych składników z okolic Pilzna. Niestety „kto mieczem wojuje, od miecza ginie”. Groll ze względu na swoją awanturniczą naturę zakończył współpracę z browarem w 1845 roku, ale jego receptura przetrwała do dziś, a piwo Pilsner Urqell cieszy podniebienia fanów złotego w Europie i na świecie.

Josef Groll twórca pilsnera Urquella

Źródło: http://beer.wikia.com/

 

NAJLEPSZE CZESKIE PIWO

Pilsner Urquell bardzo szybko zyskał na popularności. W samej Pradze powstało 35 pubów, które serwowały wyłącznie beczkowanego Pilsnera. Wraz ze wzrostem sprzedaży i rozprzestrzenianiu się złocistego piwa po całej Europie powstał pewien problem. Pojawiło się grono naśladowców, które warzyło pilsnera i sprzedawało je właśnie pod tą samą nazwą. Sprawiło to, że mianem pilsnera zaczęto nazywać każde złociste piwo dolnej fermentacji. Jak twierdzą znawcy pilsner, piwo z prawdziwą tradycją i niepowtarzalnym smakiem jest jednak tylko jedno.

W 1859 roku zarejestrowano znak handlowy: „Pilsner Bier”. Jedenaście lat późnej, Pilsner Urquell podbija swoim smakiem Amerykę, gdzie staje się jednym z najbardziej cenionych piw. W 1898 roku zmieniono oryginalną nazwę na Pilsner Urquell – „Pilsner z oryginalnego źródła”. Ciekawostką jest też to, że obecnie 2/3 piwa z całego świata to lagery, których pierwowzorem jest właśnie Pilsner Urquell. Pilsner urquell to piwo – inspiracja.

Piwo Pilsner Urquell

TAJEMNICA PIWA PILSNER URQUELL

Wróćmy na chwilę do roku 1842. Pamiętacie Josefa Grolla? Poza dolną fermentacją miał jeszcze jeden wkład przy tworzeniu najlepszego czeskiego piwa. Przywiózł do Pilzna bardzo rzadki szczep drożdży Pilsner H., który zyskał miano sekretnego składnika. Zapewne niewielu z Was wie, że klony szczepu drożdży Pilsner H. przechowywane są w bankach w Pilźnie, Londynie, Pradze oraz podobno gdzieś w RPA. Jest to jedna z najbardziej strzeżonych tajemnic, a żadne inne piwo nie używa tego szczepu drożdży.

Na koniec polecamy Wam jeszcze zapoznać się z kalendarium najważniejszych faktów dotyczących Pilsnera Urquella – naprawdę warto! :)

– pierwszy milion hektolitrów osiągnięto w 1913 roku i browar był wówczas największym w Austro-Węgrzech,
– 3 lokale w Pilźnie otrzymało pierwszą partię piwa z nalewaka- U Zlatého orla” (The Golden Eagle), “U Bílé růže” (The White Rose) i “U Hanesů”
– Pilsner po raz pierwszy został wyeksportowany poza Morawy w 1856 roku do Wiednia,
– Linia kolejowa Praga Pilno powstała w 1862 roku i znacznie ułatwiła ekspansję piwa na rynek Moraw,
– 24 czerwca 1862 roku po raz pierwszy Pilsner trafił do Paryża czyli poza teren monarchii Austro-Węgier, co zapoczątkowało dalsze „wędrówki” piwa Pilsner Urquel.

– w 1871-74 za płotem browaru Emil Skoda stawia browar Gambrinusa- jest też jednym z założycieli browaru Mestanskego w Pilźnie,
– Złoty medal na wystawie w Wiedniu w 1873 roku,
– Pierwszy eksport do USA nastąpił w 1873 roku i miał miejsce w miejscowości Racine,
– Pierwsza urządzenia do chłodzenia pojawiły się w 1885 roku i były dziełem zakładów Emila Skody – wydajność 1000kg lodu na godzinę,
– pierwsza linia butelkowa powstała w 1887 roku,
– nagrody na wystawach w Wiedniu i Brukseli w 1888 roku,

– Na początku XX wieku samochody do transportu piwa były wyłożone korkiem co zapewniało izolację termiczną każdego transportu,
– w 1936 roku browar otrzymał propozycję od funduszu inwestycyjnego z USA browaru w USA i produkowania tam piwa na licencji PU- Czesi odmówili z obawy o popsucie jakości piwa i braku kontroli nad procesem,
– pierwsze tanki do transportu piwa Pilsner Urquell powstały w 1964 roku,
– 1990 rok pierwsze tanki 10hl a od 2006 w wersji 5hl- obecnie jest ich ponad 600 na świecie

– W 1998 browar został zarejestrowany w Dallas w oficjalnym centrum dostawców dla Armii USA i stał się dostępny we wszystkich bazach US Army na świecie!
– 2004 otwarcie Visitors Centre na terenie browaru,
– największa winda osobowa w Czechach znajduje się w browarze i mieści 72 osoby

Po tej lekturze warto na chwilę zatrzymać się i zastanowić przed kolejnym łykiem Pilsnera Urquella – złocistego piwa z ciekawą historią. ;)