Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

28 września 2015

Początki piwa w Ameryce Północnej

Czas na lekcję historii! Dziś opowiemy Wam o początkach browarnictwa…

0

Czas na lekcję historii! Dziś opowiemy Wam o początkach browarnictwa w Stanach Zjednoczonych i spróbujemy chodź trochę przybliżyć historię pielgrzymów, którzy ruszyli na podbój Ameryki Północnej.

Aby lepiej zrozumieć piwne dzieje na północnoamerykańskim kontynencie, musimy przenieść się w czasie do roku 1620, kiedy 102 pielgrzymów przybyło do Ameryki Północnej na statku Mayflower. Byli to angielscy purytanie, którzy mieli dosyć prześladowania na tle religijnym. Jako swoja szansę upatrzyli sobie kolonizację Ameryki Północnej. Podczas rejsu zamiast wody i standardowego jedzenia, spożywali piwo. Dzięki swojej kaloryczności, mogło zastąpić jedzenie. Natomiast wysoka zawartość chmielu sprawiała, ze nie psuło się tak łatwo jak woda. Piwo było tak dobrym substytutem pożywienia, że podawano je nawet dzieciom. Oczywiście ówczesne piwo miało dużo mniejszą zawartość alkoholu. Dzięki temu pielgrzymi zdołali przetrwać długą podróż na nowy kontynent. Swoją osadę nazwali Plymouth, na cześć portu, z którego wypłynęli. Podobno ich wędrówka miała zakończyć się dużo dalej, w okolicach rzeki Hudson, ale ze względów na wyczerpane zapasy piwa, załoga postanowiła osiedlić się właśnie w tym miejscu. Historia głosi, że wielu pasażerów statku Mayflower było piwowarami, którzy, po osiedleniu się, nie porzucili swoich zainteresowań. Tak właśnie narodził się piwny świat w Ameryce Północnej.

Statek Mayflower

Źródło: https://pl.wikipedia.org

BROWAR Z TRADYCJAMI

Historia jednak się tu nie kończy. Jeśli powyższy akapit Was zainteresował, polecamy wycieczkę do Mayflower Brewing Company – browaru, który na cześć pielgrzymów postanowił wskrzesić historię. Ich piwo warzone jest z użyciem wody z tego samego źródła, z którego korzystali osadnicy z Anglii. Zwiedzanie browaru to połączenie lekcji historii i zgłębienia tajników warzenia piwa. Próbując kolejne kufle, możemy momentami poczuć się jak na statku Mayflower. Oryginał po powrocie z historycznej wyprawy, ze względu na zły stan techniczny został rozebrany na opał, ale nic nie stoi na przeszkodzie by podziwiać miniaturową replikę kosztując ale.

Piwo Mayflower

Źródło: http://www.mayflowerbrewing.com

ZACHĘCAMY DO LEKTURY

Piwne dzieje osadników z Nowej Anglii to materiał na niejedną książkę. Na szczęście ktoś już wpadł na ten pomysł i wydał niezwykle ciekawą lekturę  Crafty Bastards: Beer In New England from the Mayflower To Modern Day. Poza tym, co sugeruje tytuł, znajdziecie w niej masę ciekawostek na temat historii piwa. Wszystko to okraszone historycznymi obrazkami i fotografiami. Pozycja obowiązkowa nie tylko dla miłośników piwa!

Więcej w książce

Źródło: http://allaboutbeer.com