Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

19 października 2015

Poczuj piwo wszystkimi zmysłami!

Zanim rozsiądziesz się wygodnie w swoim fotelu i weźmiesz łyk…

0

Zanim rozsiądziesz się wygodnie w swoim fotelu i weźmiesz łyk ulubionego piwa prosto z butelki, zatrzymaj się na chwilę! Smakowanie piwa to coś więcej niż tylko kolejne łyki. Zobacz, jak poczuć piwo wszystkimi zmysłami!

WYGLĄD

Zacznijcie od doboru odpowiedniego szkła do odpowiedniego piwa. Jest to ważne, nie tylko z czysto estetycznych względów, ale ma wpływ na aromat. Odpowiednie szkoło może zatrzymać pożądane nuty zapachowe na dłużej. O tym, że powinno być czyste i przepłukane zimną wodą przed podaniem, chyba nie musimy wspominać. ;) Jakie szkło wybrać? Ściągawkę znajdziecie na etykiecie danego piwa lub w naszym oddzielnym wpisie lub w naszej bazie piw. :). Pamiętajcie też, aby piwo nalać w taki sposób, by na górze kufla lub pokala utworzyła się dorodna piana. Dopiero tak podane piwo można poddać pod wizualna ocenę, zachwycić się jego barwą oraz podziwiać gęstą pianę, która cieszy nasze oczy. :)

Dobierz szkło

AROMAT

Kolejnym krokiem do prawidłowej degustacji jest zagłębienie się w złożony aromat naszego piwa. Jeśli poprzedni krok wykonaliście zgodnie z naszymi zaleceniami, to odpowiednie szkło i doskonała piana na dłużej zatrzymają aromatyczne nuty w naszym piwie. Pierwsze „zaciągnięcie” powinno być wykonane z odległości około 30 cm od nosa. Zamieszaj piwem i ponownie weź głęboki wdech. Pozwól, aby aromat wwiercił się w Twój nos i powoli się ulotnił. Za trzecim razem przykryj naczynie dłonią, ponownie zakręć piwem, zabierz rękę i energicznie wciągnij powietrze. Nie spiesz się! Delektuj się każdą chwilą i postaraj się wyłapać jak najwięcej nut zapachowych.

Poczuj piwo

SMAK

Czas na najlepsze! Weź mały łyk i pozwól, aby smak rozszedł się po języku. Przełknij piwo i poczuj goryczkę zalegającą w gardle. Celebruj każdy łyk, jakby miał być ostatnim. Weź większy łyk, niech smak piwa zdominuje Twoje doznania. Delektuj się. Podziwiaj opadającą pianę, upewnij się co do zapachu. Wsadź nos do szkła i weź głęboki wdech. Skosztuj kolejny łyk i podziwiaj, jak aromatyczne nuty współgrają z goryczkowym posmakiem. Niech ta chwila trwa i sprawi Ci radość. Poczuj piwo każdym zmysłem naraz! Ciesz się tym!

 Weź łyk!