Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

29 maja 2017

Szkło nadzwyczajne

Powiększ kolekcję o osobliwe szkło.

0

Szkło ma znaczenie, o czym mogliście przeczytać w tekście o tym, jak dobrać odpowiednią szklankę do piwa. Dziś dobierzemy je pod nieco innym kątem. Przecież poza walorami smakowymi, liczy się również komfort picia i wyjątkowość szklanki. Bo przecież piwo, zasługuje na to, co najlepsze! Zobaczcie szkła, które mogłyby zdobyć Wasze serca.

PIWO NA METRY I PREMIER REKORDZISTA

Jard (yard) to anglosaska jednostka długości wynosząca ok. 90 cm. Mniej więcej tyle właśnie ma tzw. Yard Glass. Mieści się w niej ok. 1,5 litra piwa. Pierwsze tego typu szklanki prawdopodobnie powstały w XVII wieku w Anglii i były dowodem mistrzowskich umiejętności dmuchaczy szkła. Niemałą sztuką było także spożywanie złotego trunku z tego naczynia. Kiedyś szklanek używano podczas świąt i festynów do wznoszenia widowiskowych toastów. Dziś zdobią ściany niektórych angielskich pubów, ale nie brakuje śmiałków, którzy próbują swoich sił w starciu z tymi potężnymi szklankami.

źródło: www.australiantimes.co.uk

Na zdjęciu widać, jak Bob Hawke, były premier Australii, sprawujący swój urząd w latach 1983-1991, bije rekord w piciu piwa. Niemalże metrową szklanicę „pokonał” w 11 sekund, wypijając 1,4 litra piwa. Więcej o złotym trunku i polityce dowiecie się z tekstu „Piwo i polityka”.

NIE MA BATA NA KWAKA

„Kwak” to piwo z Belgii uwarzone w stylu Belgian Strong Ale. Charakteryzuje się bursztynową barwą i wysoką zawartością alkoholu, wynoszącą 8,4%. Ale to, co najbardziej przykuwa uwagę i z czego słynie „Kwak”, to szklanka, w której serwuje się ten belgijski specjał. Ze względu na swój nietypowy kształt, nie da się postawić jej na stole, dlatego tradycyjnie podawana jest z drewnianą podstawką. Szkło zyskało sławę przerastającą wręcz popularne piwo, które jest w nim serwowane. Jaka historia kryje się za tą szklanką?

źródło: beerhawk.co.uk

Woźnica przejeżdżający obok gospody nie za bardzo miał czas, aby zejść z wozu i napić się piwa. Poza tym, w bryczce bądź dyliżansie mogły znajdować się cenne przedmioty lub przesyłki, które trzeba było szybko dostarczyć. Jak więc sprzedać komuś takiemu piwo? Z pomocą przyszło innowacyjne szkło w kształcie podobnym do klepsydry, które można było umieścić w miejscu zwykle przeznaczonym na odkładany bat. W ten sposób zaczęto serwować piwo na wynos, a szklanka zrobiła furorę nie tylko wśród furmanów.

DLA GADŻETOMANIAKÓW

Jeżeli ponad wszystko cenisz sobie ułatwianie życia i korzystanie z wszelkich gadżetów, to znaleźliśmy idealne szkło dla Ciebie. Jego twórcy stwierdzili, że picie z kufla za bardzo przeszkadza podczas oglądania telewizji. Wyobraźcie sobie, że oglądacie mecz, bierzecie łyk ulubionego trunku, a denko przesłania Wam ekran podczas przechylania. Niby nic wielkiego, ale są tacy, dla których to poważny problem. Jak go rozwiązać?

źródło: miamiherald.com

W internecie możecie zamówić specjalny kufel, którego przednia ścianka zwęża się pod skosem. Wszystko po to, by podczas przechylania oglądać telewizję. Jak Wam się widzi takie rozwiązanie? Przesada czy rewolucyjne odkrycie?

YES, WE CAN!

Ostatnie szkło, tzw. „can glass”, to nasz zdecydowany faworyt. W dosłownym tłumaczeniu oznacza szklaną puszkę i tak też wygląda. Szklanka charakteryzuje się prostotą wykonania i mniejszym rozmiarem w porównaniu z wcześniej prezentowanymi. Taką szklanką z pewnością zaskoczycie znajomych, którzy preferują piwko z puszki.

źródło: https://www.crateandbarrel.com/

Które szkło chcielibyście mieć w swojej kolekcji?