Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

3 sierpnia 2015

Tego o piwie nie wiedziałeś. Piwne ciekawostki!

Niedługo minie kolejny rok istnienia naszego portalu. Czy po prawie

0

Niedługo minie kolejny rok istnienia naszego portalu. Czy po prawie dwóch latach jest jeszcze coś co może Was zadziwić? Zobaczcie najlepsze ciekawostki związane z piwem, o których nie wiedzieliście!

Próba spodni. Brzmi ciekawie? Tak też jest. Na czym dokładnie polegała próba spodni? Była to metoda stosowana w średniowieczu. Dzięki niej określano, czy brzeczka ma odpowiednią ilość cukru. W zamierzchłych czasach nie było specjalistycznej aparatury. Piwowarzy musieli poradzić sobie w inny sposób. Próba spodni polegała na polaniu drewnianej ławki gorącą brzeczką. Na tak przygotowanej ławce siadali ochotnicy przyodziani w skórzane spodnie. Ich zadaniem była degustacja piwa trwająca kilka godzin. Po ustalonym czasie degustatorzy podnosili się z ławki w tym samym momencie. Jeśli ławka podniosła się razem z nimi lub przynajmniej stawiała opór, próba była zaliczona i zawartość cukru miała odpowiedni poziom. :)

Drewniana ławka

 

ZABÓJCZA OPINIA

Powiało grozą? I bardzo dobrze! W dobie Internetu nieraz trafiliśmy na „hejtera”, któremu wiecznie coś nie pasuje. Jednak my mamy tę przewagę, że takiego osobnika możemy zignorować. Piwowarzy z Babilonu mieli mniej szczęścia, a na ich barkach spoczywała wielka odpowiedzialność. Jeśli gotowe piwo nie przypadło do gustu jego konsumentom, babiloński piwowar był karany śmiercią. Nie to jest jednak najgorsze. Makabryczny był sposób uśmiercania, który polegał na utopieniu nieszczęśnika w jego własnym piwie…

 

KAŻDY SIĘ CZEGOŚ BOI

Czy to pająki, węże czy inne potwory spod łóżka, każdy z nas ma jakieś głęboko skrywane lęki. My na przykład boimy się, że po otwarciu lodówki nie będzie w niej piwa. ;) Koniec żartów! Cenosillicaphobia jest to lęk przed pustą szklanką. Brak ulubionego napoju prowadzi do paraliżującego strachu. Następnym razem kiedy zobaczycie w pubie kogoś, kto nie dopił swojego piwa do końca, nie musi to oznaczać, że mu nie smakowało. Może po prostu bał się ujrzeć pustkę w swoim kuflu? :)

Pusta szklanka

 

BARDZO STARE PIWO

Część z Was po przeczytaniu naszego wpisu o tym, czy piwo się starzeje pewnie wsadziła do piwniczki kilka butelek do leżakowania. Niektórzy Beerloversi wpadli na ten pomysł już bardzo dawno i w ich zbiorach znajdują się butelki piwa z kilkuletnim okresem leżakowania. A jakie jest obecnie najstarsze piwo? Klika lat temu z wraku statku na dnie Bałtyku wydobyto 4 butelki wypełnione bardzo dobrze zachowanym piwem. Archeolodzy przypuszczają, że statek, który zatonął u brzegów Finlandii wyruszył w swoją podroż z Kopenhagi do St. Petersburga między 1800 a 1830 rokiem. Zatem wydobyte z dna morza piwo może mieć nawet 200 lat. Jak dodają naukowcy, piwo zachowało się w takim stanie, dzięki stałej niskiej temperaturze oraz braku promieni słonecznych.

Wrak z piwem


Przyznajcie się, że tego o piwie nie wiedzieliście! ;)