Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

27 kwietnia 2015

Co to jest piwo żytnie?

Są piwa wśród, których żyto może stanowić nawet 60% zasypu.

0

Czy wiecie, że nie tylko chleb może być żytni? Są piwa wśród, których żyto może stanowić nawet 60% zasypu. Proszę państwa, przed Wami piwo żytnie!

SKĄD SIĘ WZIĘŁO PIWO ŻYTNIE?

Żyto. Czy z tak mało szlachetnego gatunku zboża, służącego jako pasza dla trzody chlewnej można w ogóle zrobić znakomite piwo? Zdziwicie się. Mało tego, nie tylko piwo – robione są nawet wódki żytnie, uważane przez koneserów za jedne z najlepszych na świecie. Wróćmy jednak do złotego trunku.

Piwo “na życie” to nie jest to amerykański wynalazek ani ostatni krzyk mody. Tradycja warzenia piwa żytniego (oryg. roggenbier) wywodzi się z Niemiec, a konkretnie z Bawarii, gdzie jeszcze w XV wieku było niezwykle popularne.

Piwo żytnie, chleb

Nie minął wiek, a piwo żytnie zostało praktycznie zdelegalizowane. Co się stało, że na przestrzeni wieku praktycznie zupełnie zaprzestano jego produkcji?

W 1516 roku wprowadzono Bawarskie Prawo Czystości. W myśl tego prawa jedynym słodem do warzenia piwa mógł być tylko ten pochodzący z jęczmienia.  Racją dla wprowadzenia Prawa Czystości były względy ekonomiczne. Z pszenicy i żyta robiono pieczywo – z jęczmienia nie. W czasach, gdy głód należał do zjawisk powszechnych nie było to bez znaczenia.

PIWO ŻYTNIE DZIŚ

Na szczęście dziś możemy sobie pozwolić na warzenie piwa z pszenicy i żyta. Przykład znów popłynął z Niemiec i zaczął promieniować na inne kraje. Choć w Polsce przez wieki królowało jasne piwo jęczmienne, to dziś powoli wraca się do tradycji warzenia piwa żytniego.

 Piwo, chleb


JAK SMAKUJE PIWO ŻYTNIE?

Nie zaskoczymy Was – piwo ma  żytni aromat i zbożowy, lekko kwaskowaty smak. Czasami daje się w nim wyczuć ostrzejsze nuty. Ponieważ warzy się je przy użyciu drożdży właściwych dla piwa pszenicznego, wywąchamy w nim goździki, banany oraz cytrusy. Napój w wyglądzie ma barwę od miedziano-pomarańczowej do bardzo ciemnoczerwonej, a nawet brązowej. Jest zazwyczaj mocno nagazowany. Słowem, bardzo interesujący i wart spróbowania napitek! :)

PRZEDSTAWICIELE

W Polsce też napijemy się piwa żytniego, choć wciąż nie jest to tak rozpowszechniony gatunek jak pszeniczniak, czy nawet pale ale. Jeśli chodzi o rodzime browary, pytajcie o piwo „Żytnie” z Konstancina oraz „Żytorillo” i „Apetyt na Życie” z Pinty. Najpopularniejsze zagraniczne marki to Paulaner Roggen i Bürgerbräu Wolznacher Roggenbier.

A czy Wam smakuje piwo żytnie?