Alkohol. Tylko dla pełnoletnich

9 października 2013

Piwo w puszce czy butelce?

Wśród piwoszy panuje przekonanie, że piwo z puszki smakuje gorzej

0

Wśród piwoszy panuje przekonanie, że piwo z puszki smakuje gorzej niż z butelki, a już najlepsze jest piwo z beczki.  To mit, z którym bardzo często możemy się spotkać w rozmowach przy piwie.

Na smak piwa ma wpływ wiele czynników. Zatem piwo lepiej smakuje w puszcze czy butelce? Polecamy również artykuł, w którym odpowiadamy na pytanie: piwo z beczki czy z butelki?

lodówka

METALICZNY POSMAK?

Wiele z oskarżeń na rzecz gorszego smaku piwa z puszki wiąże się z metalicznym posmakiem, którym jakoby przechodzi. Nic bardziej mylnego! Puszka pokrywana jest od środka powłoką, która posiada właściwości podobne do szkła. W efekcie płyn nie styka się z aluminium. Wspomniany metaliczny posmak, to tak naprawdę tylko zapach. Kosztując piwo bezpośrednio z puszki nasz mózg płata nam figle. Ponieważ nasze zmysły się przenikają, odnosimy mylne wrażenie smaku. Całe ‘zło’ piwa z puszki znika w momencie, przelania go do szklanki czy kufla. Sprawdźcie sami;)

WAŻNY SZCZEGÓŁ


Nieustępliwi stwierdzą jednak, że smak piwa w puszce różni się od tego w butelce. Teoretycznie piwo w obu przypadkach jest identyczne. W praktyce smak piwa zależy od jego prawidłowego przechowywania. Puszka lepiej od butelki chroni piwo przed szkodliwymi promieniami słonecznymi, ale szybciej niż butelka się nagrzewa. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety,  jednak nie decydujmy się na jedno z nich tylko z powodu rzekomej różnicy smaku. Jeśli piwo będzie prawidłowo przechowywane, smak w obu przypadkach będzie taki sam. Piwo w puszcze czy w butelce? Na to pytanie musicie odpowiedzieć sobie sami.

Oba opakowania mają jeszcze jedną wspólną zaletę. Zbieractwo. Kto z nas za młodu nie miał co najmniej kilku puszek czy kapsli w swojej kolekcji. Niektórzy do dziś się tym zajmują, posiadając w swoich kolekcjach puszki i kapsle z zakątków całego świata. Może zbiór puszek na stole po imprezie to nie lenistwo, a narodziny niecodziennej pasji ;)